viaTOLL dla pojazdów o DMC mniejszej niż 3,5t już od 1 lipca

0
369

Rusza pobór opłat na liczącym 103 km odcinku autostrady A2 Konin-Stryków. Od 1 lipca kierowcy pojazdów i zespołów pojazdów o DMC poniżej 3,5 tony zapłacą za przejazd na tzw. bramkach. Użytkownicy pozostałych pojazdów dokonają automatycznej, elektronicznej opłaty za pomocą systemu viaTOLL.

Od 5 lat kierowcy korzystają z tego odcinka, będącego fragmentem autostrady A2 – jednego z najważniejszych drogowych korytarzy Polski. Od 1 lipca br. zostanie na nim wdrożony Manualny System Poboru Opłat (MSPO). Zostaną nim objęte pojazdy samochodowe i zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 t, posiadające mniej niż 10 miejsc. Opłaty będą pobierane w miejscach poboru opłat, czyli na tzw. bramkach. Kierowcy pozostałych pojazdów nie będą objęci systemem manualnym. Opłaty za przejazd tym odcinkiem będą im naliczane za pomocą urządzeń pokładowych viaBOX działających w ramach systemu viaTOLL. Przy wjeździe i wyjeździe z odcinka A2 Konin-Stryków kierowcy pojazdów wyposażonych w viaBOX-y będą korzystać z wyznaczonych dla nich pasów. Gdy pojazd zarejestrowany w systemie viaTOLL zbliży się do punktu poboru opłat, bramka otworzy się automatycznie.

 

Opis odcinka
Odcinek autostrady A2 Konin-Stryków spełnia wszystkie standardy autostrady płatnej. Znajdują się przy nim stacje benzynowe, restauracje i system łączności alarmowej. Co 2 km rozstawione są kolumny alarmowe służące do powiadamiania służb technicznych. Wybrane odcinki autostrady będą monitorowane. Przy trasie stanęły także znaki elektroniczne i tablice tekstowe stanowiące elementy systemu zarządzania ruchem. Będą na nich wyświetlane informacje o natężeniu ruchu, pogodzie, czy ewentualnych utrudnieniach drogowych.

Przejdź do: Wykaz płatnych dróg

Stawki opłat i sposoby płatności
Opłata za przejazd będzie zróżnicowana w zależności od rodzaju pojazdu oraz od liczby przejechanych kilometrów. Przy wjeździe na odcinek autostrady objęty MSPO, kierowca pobierze bilet na podstawie którego dokona opłaty w miejscu poboru opłat, opuszczając ten odcinek. Tylko dwa miejsca poboru opłat są zlokalizowane w głównym ciągu drogi – na początku i na końcu odcinka Konin-Stryków. Wszystkie pozostałe bramki są umieszczone na zjazdach z autostrady, dzięki czemu kierowcy nie muszą zatrzymywać się przy każdym węźle.

Przejdź do: Jak płacić za przejazdy w systemie viaTOLL

Stawki opłat wyniosą:

  • Motocykle – 0,10 zł/ km
  • Pozostałe pojazdy lub zespoły pojazdów o DMC <3,5 t (samochody osobowe, dostawcze, mikrobusy) – 0,20 zł/ km

Opłat można dokonywać kartami bankowymi, oraz gotówką. Opłaty przyjmowane są w złotych polskich (bilon i banknoty) oraz w euro (tylko banknoty). Reszta zawsze wydawana jest w złotych.

Przejdź do: Stawki opłat drogowych

Informacje o Manualnym Systemie Poboru Opłat (MSPO)

Manualny System Poboru Opłat jest to opłata za przejazd po wybranych odcinkach autostrad płatnych zarządzanych przez GDDKiA, dokonywana manualnie w miejscach poboru opłat. Manualny System Poboru Opłat ma charakter zamknięty, co oznacza, że kierowca wjeżdżający na którykolwiek z odcinków objętych tym systemem będzie pobierał bilet, na podstawie którego dokona opłaty w miejscu poboru opłat, opuszczając ten odcinek autostrady. Opłata za przejazd będzie zróżnicowana w zależności od rodzaju pojazdu orali liczby przejechanych kilometrów.

Podstawę prawną pobierania opłaty drogowej stanowi Ustawa o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym (Dz. U. 1994, Nr 127, poz. 627 z późn. zm.). Od 1 lipca 2011 r. manualny pobór opłat będzie obowiązywał na odcinku autostrady A2 Konin-Stryków. Od 1 stycznia 2012 r. manualny system poboru opłat będzie obowiązywał na odcinku autostrady A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica. W kolejnych latach systemem tym będą obejmowane kolejne oddawane do użytku odcinki autostrad.

MSPO jest przeznaczony dla użytkowników pojazdów samochodowych lub zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 t i posiadających mniej niż 10 miejsc. Kierowcy pozostałych pojazdów będą płacić za korzystanie z tych odcinków używając elektronicznego systemu poboru opłat viaTOLL.

Czytaj więcej: Manualny System Poboru Opłat Drogowych viaTOLL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here