Pierwsze, specjalnie przygotowane dla pojazdów uprzywilejowanych urządzenia (viaAUTO), dzięki którym automatycznie otwierane są szlabany na bramkach autostradowych, są już w samochodach straży pożarnej, pogotowia i policji na mocy uzgodnień pomiędzy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, służbami ratowniczymi i operatorem poboru opłat. Kolejne będą dostarczane sukcesywnie, w ciągu kolejnych dni, by wszystkie służby ratownicze dzialające na płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA (czyli A2 Konin-Stryków i A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica) mogły sprawniej prowadzić akcje ratunkowe i bez zatrzymywania się przejeżdżać przez plac poboru opłat.
Oznacza to, że pojazdy uprzywilejowane mogą pokonywać bramki autostradowe na dwa sposoby:
- przy wykorzystaniu urządzenia viaAUTO – po podjechaniu do bramki pojazdu ratowniczego z urządzeniem viaAUTO szlaban podniesie się automatycznie. Cała operacja trwa 3 sekundy.
- poprzez pobranie biletu „zerowego”, czyli bezpłatnego. Pobranie biletu wymaga jedynie naciśnięcia przycisku. Cała operacja trwa około 3 sekund.
Ponieważ system poboru opłat dla samochodów osobowych na autostradzie A4 działa zaledwie od 1 czerwca, i jeszcze przez kilka dni mogą się zdarzać przejściowe zatory w płynności ruchu, od poniedziałku 4 czerwca specjalnie wydelegowani pracownicy będą w doraźny sposób reagowali na ewentualne problemy pojazdów uprzywilejowanych w przejeździe przez place poboru opłat.
Wszystkie działania podejmowane dodatkowo w początkowym okresie funkcjonowania poboru opłat dla samochodów osobowych mają na celu maksymalne ułatwienie służbom ratowniczym wykonywanie ich ustawowych zadań. W związku z tym sytuacja staranowania bramki przez karetkę, nie powinna mieć więcej miejsca.
źródło: viatoll.pl