System viaTOLL już działa

0
245

Elektroniczny system poboru opłat viaTOLL został uruchomiony. Opłatę elektroniczną za korzystanie z sieci 1560 km wybranych odcinków dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez GDDKiA zobowiązani są wnosić kierowcy pojazdów i zespołów pojazdów o DMC powyżej 3,5 t.

Opłata elektroniczna zastępuje dotychczasowy system winietowy. Projektantem i wykonawcą systemu jest konsorcjum, któremu przewodzi austriacka firma Kapsch, będąca również operatorem systemu viaTOLL przez kolejnych 8 lat.

Dochody w ten sposób generowane trafią bezpośrednio do Krajowego Funduszu Drogowego i zostaną przeznaczone na budowę, modernizację i utrzymanie polskich dróg. W oparciu o aktualne prognozy ruchu szacuje się, że system viaTOLL umożliwi uzyskanie przychodów w wysokości ok. 400 mln złotych już w pierwszym roku jego funkcjonowania (lipiec-grudzień).

Podstawą systemu jest zasada, że użytkownik płaci za realnie przejechane kilometry. Co więcej, na wysokość opłaty wpływ ma również poziom emisji spalin. Do momentu uruchomienia w systemie zarejestrowało się ponad 300.000 użytkowników.

 

źródło: www.viatoll.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here