System Toll2GO czyli opłaty drogowe w Niemczech i Austrii

0
378

Od 1 września 2011 r. na terytorium Austrii i Niemiec działa wspólny system poboru e-myta o nazwie Toll2GO. Dzięki niemu możemy opłacać autostrady w obu krajach przy pomocy jednego urządzenia pokładowego Toll Collect.

Usługa TOLL2GO oferowana jest bezpłatnie klientom ASFINAG (austriacki operator autostrad) i Toll Collect (niemiecki operator autostrad). Jedynie przedsiębiorcy, którzy zawierają umowę po raz pierwszy, muszą uiścić opłatę manipulacyjną w wysokości 5 euro.

Najprostszą metodą rozliczania opłat TollCollect jest skorzystanie z pośrednictwa operatora kart paliwowych, np. DKV Euro Service. W tym celu wystarczy wybrać kartę DKV jako metodę płatności podczas rejestracji na platformie internetowej systemu Toll2GO. Dzięki temu będzie można rozliczać opłaty drogowe na podstawie faktury 21-dniowym terminem płatności.

W celu zarejestrowania się w TOLL2GO niezbędna jest ważna umowa  z Toll Collect oraz posiadanie działającego urządzenia pokładowego. Rejestracja odbywa się poprzez internetową platformę SelfCare – należy wejść na stronę operatora ASFINAG i wpisać swój numer Toll Collect. Program poprowadzi użytkownika tak, aby sam dokonał on rejestracji podając numer rejestracyjny, liczbę osi oraz klasę EURO.

Jeśli przewoźnik korzystał dotychczas z systemu TollCollect lub GO Maut, a zainteresowany jest rozliczeniami w ramach Toll2GO, musi przerejestrować swoje dane. Dzięki ostatnim zmianom dokonanym przez Austrię, operacja ta jest prosta i nie zabiera dużo czasu. Należy zapoznać się dokładnie z samouczkiem, ponieważ system SelfCare nie jest intuicyjny. Największą barierą może być jednak język. Na tę chwilę obecną SelfCare nie działa po polsku.

Utrudnienia mogą dotyczyć użytkowników, którzy posiadają austriackie urządzenia GO-Box – będą musieli je zablokować podczas rejestracji na platformie. Jeżeli pojazd był wcześniej wyposażony w GO-Box, zostanie on automatycznie zablokowany po aktywacji w TOLL2GO. GO-Box musi zostać zwrócony do punktu dystrybucyjnego GO. W przypadku niemożności natychmiastowej aktywacji urządzenia, np. z powodu brakujących lub sprzecznych danych, użytkownik zostanie o tym powiadomiony przez ASFINAG.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here