Polskie e-myto – viaTOLL

4
1008

viaTOLL

viaTOLL – jest to elektroniczny system poboru opłat drogowych który firma Kapsch na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wykonała, wdrożyła i obsługuje. System viaTOLL planowo miałobowiązywać w Polsce od 1 lipca 2011 jednak wszedł z drobnym (kilkudniowym) opóźnieniem. Opłaty drogowe za przejazd drogami płatnymi wg. wykazu płatnych dróg są pobierane na drogach klasy A tj. autostradach, drogach klasy S tj. drogach ekspresowych, oraz drogach klasy GP i G czyli drogach krajowych.

przejdź do: Wykaz płatnych dróg

System viaTOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów ciężarowych i zespołów pojazdów ciężarowych których dopuszczalna masa całkowita jest większa niż 3500kg, oraz wszystkich pojazdów osobowych i zespołów pojazdów osobowych których dopuszczalna ilość miejsc jest większa niż 9 (bez względu na DMC). Do uiszczania opłat drogowych jest potrzebne urządzenie płatnicze o nazwie viaBOX lub viaBOX 2.

przejdź do: Co to jest viaBOX?

przejdź do: Rejestracja w systemie viaTOLL

4 KOMENTARZE

  1. jestem chłop ze wsi posiadam viatola od miesiąca i nie potrawie załapać o co chodzi.Podejrzewam,że tak samo myśli większa część ludzi.szanujące się państwo nie powinno pozwalać na takie oszóstwa.Jestem za,ale wpierw uświadomcie naród.

  2. System viaTOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów ciężarowych i zespołów pojazdów ciężarowych których dopuszczalna masa całkowita jest większa niż 3500kg, oraz wszystkich pojazdów osobowych i zespołów pojazdów osobowych których dopuszczalna ilość miejsc jest większa niż 9 (bez względu na DMC) z tego wynika że zespół pojazdów osobowych (zgodnie z wpisem do dowodu rejestracyjnego)powyżej 3.5t nie podlega pod system via toll jeżeli nie przekroczy 9 miejsc

  3. mam sprzeczne informacje więc może tu się coś dowiem! chodzi o to iż mam T-5 Caravelle ( w dowodzie wbite sam.osob} czu jeżeli pojade z przyczepkalekką oczywiście wszystko załadowane zgodnie z norma tzn. sam masa cał 3500 kg i przyczepka 700kg to podlegam opłatom viaToll? proszę o podstawe prawną Dziękuje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here