24 stycznia 2011r., przedstawiciele organizacji zrzeszających przewoźników drogowych, a także firmy logistyczne i spedycyjne (w tym PISiL) spotkali się w Ministerstwie Infrastruktury z jego kierownictwem w sprawie konsultacji proponowanych przez rząd opłat, które mają obowiązywać po wprowadzeniu krajowego systemu poboru opłat od 1 lipca 2011 roku.
przejdź do: Co to jest viaTOLL?
Przedsiębiorcy podtrzymali wielokrotnie już zgłaszaną do MI opinię, iż wprowadzenie tak wysokich opłat drogowych na poziomie 0,46zł/km jest zbyt wysokie, co osłabi, już teraz przeżywający poważne kłopoty finansowe rynek transportowy. Utrzymanie na takim poziomie stawek może pociągnąć za sobą fatalne skutki, m.in. w postaci likwidacji tysięcy miejsc pracy. Reprezentujący ZMPD wiceprezes Janusz Łacny zaprezentował raport przygotowany przez prof. Magdalenę Osińską z UMK w Toruniu, z którego wynika, że akceptowalna średnia stawka nowych opłat nie powinna być wyższa niż 20 groszy za kilometr. Wiceminister Infrastruktury Radosław Stępień wyjaśniał, iż polskie stawki są jednymi z niższych w Europie, a sposób ich naliczania wynika z Dyrektywy 2006/38/WE Parlamentu Europejskiego.
przejdź do: Stawki opłat drogowych
W wyniku dyskusji sformułowano cztery postulaty:
1. Dostosowania propozycji nowych stawek do wniosków płynących z raportu prof. Magdaleny Osińskiej, gdzie stawka akceptowalna określona jest na 20 groszy za kilometr
2. Wprowadzenia w przepisach księgowych zasady zapisywania osobnej pozycji, obejmującej opłaty za korzystanie z dróg
3. Ustanowienia częściowej rekompensaty z tytułu wzrostu stawek e-myta
4. Dodatkowego obniżenia stawek e-myta dla samochodów EURO 5.
przejdź do: Wykaz płatnych dróg
Wiceminister Stępień, zapowiedział szybkie ustosunkowanie się do tych postulatów. Stwierdził, że popiera pomysł obniżenia stawek dla EURO 5 i wystąpi do ministra finansów z pismem rekomendującym wprowadzenie dodatkowej pozycji „opłaty drogowej” w fakturach VAT oraz że przeanalizuje ponownie proponowane stawki opłat pod kątem wniosków płynących z raportu zaprezentowanego przez ZMPD i opinii innych organizacji.
źródło: www.pisil.pl