VIAAUTO – CO TO JEST?

viaAUTO dla samochodów poniżej 3,5t

Każdy kierowca pojazdu lub zespołu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3500 kg, poruszający się po drogach płatnych, zarządzanych przez GDDKiA, będzie miał możliwość dobrowolnego skorzystania z systemu viaTOLL. Aby skorzystać z takiego rozwiązania, należy wyposażyć swój pojazd w małe elektroniczne urządzenie pokładowe o nazwie viaAUTO. Dzięki urządzeniu viaAUTO, jest możliwe naliczanie opłat drogowych za przejazd, automatycznie w sposób elektroniczny, bez potrzeby zatrzymywania się przy punktach poboru opłat. viaAUTO podczas przejazdu pod bramownicami, przesyła przekaźnikom zakodowane dane o pojeździe, na których podstawie naliczana jest opłata za przejazd.

viaAUTO – Otrzymanie i instalacja

Urządzenie viaAUTO będzie można nabyć w Punktach Obsługi Klienta viaTOLL lub w Punktach Dystrybucji viaTOLL po wcześniejszym podpisaniu umowy i zarejestrowaniu danego pojazdu w systemie viaTOLL. Rejestracja w systemie viaTOLL jest bezpłatna, natomiast kaucja za urządzenie zostanie podana przed udostępnieniem możliwości płatności elektronicznych w systemie viaTOLL dla pojazdów samochodowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3500 k, jednak nie później niż 01.01.2012 r.

Instalacja urządzenia viaAUTO, tak samo jak w przypadku urządzenia viaBOX, będzie bardzo prosta. Należy przykleić urządzenie do szyby pojazdu, po jej wewnętrznej stronie, za pomocą dwustronnych plastrów samoprzylepnych, które będą dołączone do każdego urządzenia i będą znajdować się w jego opakowaniu. W opakowaniu będzie również znajdować się szczegółowa instrukcja obsługi która opisywać będzie proces instalacji urządzenia, oraz zawierać będzie wszelkie dodatkowe informacje odnośnie działania urządzenia viaAUTO. Urządzenia pokładowego viaAUTO, nie będzie trzeba podłączać do gniazdka, gdyż jego źródłem zasilania będą baterie. Należy zapamiętać iż jedno urządzenie viaAUTO, będzie mogło być używane tylko z jednym konkretnym pojazdem, który został zarejestrowany w systemie viaTOLL.

29 KOMENTARZE

 1. KOLEJNA INWIGILACJA!Ciekawe co ma zamontowane takie cudo…?Beda nas kontrolowac na kazdym kroku.Ludzie nie dajcie sie omamic!

 2. a jak się ten cud techniki zepsuje albo padnie bateryjka to będę ukarany? Obecnie wszystkie tego typu urządzenia tylko napędzają monopol. A płacić trzeba jeszcze podatek drogowy zawarty w cenie paliwa, który rzekomo trafia na budowę autostrad. Czyżby podwójne opodatkowanie?

 3. pytanie dla znajacych temat / jak bedzie wygladac kwestia przejazdu autostrada osob mieszkajacych za granica lub obcokrajowcow i posiadajacych auta tam zarejestrowane?? czy oni tez musza sie rejestrowac do viatoll kiedy 2lub 3 razy w roku odwiedzaja polske???

 4. Jaka inwigilacja baranie? Pojedź za granicę (np do Włoch) i zobaczysz, że większość ludzi tam korzysta z takiego systemu!!

 5. Ta przykleję na taśmę dwustronna wjade z tym do czech i mandacik za przedmiot za szyba? Da rade to ustrojstwo demontowac bez uszkadzania koniecznośći dokupowania xxx razy taśm?

 6. Czy ktoś wymyślił urzadzenie które jest przypisane nie do auta tylko do osoby lub firmy.
  Posiadam kilka aut do 3,5 t. i tak sie składa, że nie dam rady naraz jeżdzic kilkoma więc jedno urzadzenie na kilka aut w zupełności by mi wystarczyło.

 7. Wszystko pięknie wyglądało. Często jeżdżę więc postanowiłem sobie kupic taki gadżet … i tu się zaczeło. Sprawdziłem na mapie, gdzie są punkty dystrybucji, (swoją drogą podanie numeru telefonu przy lokalizacji umożliwałoby sprawdzenie czy w ogóle mają to na stanie). Pojechałem do punktu dystrybucji na stacji Orlen we Wrocławiu i się okazało, że a i owszem viaTool dla ciężarowych tak, ale dla osobowych to może gdzie indziej, chyba w Oleśnicy lub gdzieś we Wrocławiu. Może kobita na stacji nierozgarnięta i nie wie (to takie popularne w naszym kraju). Jadę dalej, zjeżdżam na zjeździe na Kostomłoty na stację Orlen. I tu ta sama informacja, ciężarowe tak, osobowe ?????????. Czyli ta we Wrocławiu jednak była zorientowana. W internecie nic nie znalazłem, ani infolini, ani informacji, gdzie to w końcu kupię. Swoją drogą przyjrzałem się kilakrotnie przy zjeżdżaniu na bramkach końcowych na Wrocław, że raczej nie ma to sensu. Do bramek na viaTool podjeżdżają samochody bez urządzeń i normalnie płacą, więc czas oczekiwania wcale nie jest krótszy. Hitem były osobówki podjeżdżające do bramki dla TIR’ów i płaciły gotówką, blokując przejazd ciężarowym. Radzę się poważnie zastanowic nad kupnem, bo w obecnej konfiguracji może się okazac, że to tylko strata pieniędzy.

 8. Witam , dziadostwo jak ich mało , użądzenie w ciągu 6 mies. urządzenie reklamowane 4razy, nie otwiera bramek , nie wydaje sygnałów dzwiękowych.
  Reklamacje rozpatrywane są po ok. 4-5 tyg. BOK nieprofesjonalne.
  NIE POLECAM

 9. Nie polecam.
  Chcialem byc konstruktywnym uzytkownikiem autostrady i zamiast narzekac na kolejki na bramkach kupilem viaAuto – w celu sprawniejszej obslugi, z obopulnymi korzysciami. Niestety, to jak system i firma dziala to tragedia:
  1) nie ma zadnej kontroli kto korzysta z jakich bramek, w zwiazku z tym czekasz w kolejkach rowno z wszystkimi. A np. oplata manipulacyjna za wjazd na bramke przeznaczona dla viaAuto i viaTool odstraszyla by skutecznie kombinatorow
  2) kierowcy ciezarowek widzac osobowke na bramce viaTool wsciekaja sie i trobia, podejrzewajac, ze sie wpychasz do zlej kolejki – nawet ich rozumiem, bo 95% osobowek na tej bramce nie ma viaAuto i nikt tego nie kontroluje
  3) urzadzenie mialo ostrzegac o niskim stanie konta (wg. zalaczonej instrukcji) ale nie ostrzega – niespodzianka dopiero przy wjezdzie: nie otworzy bramki
  4) raz zjadlo mi oplate ale bramki nie otworzylo…
  5) doladowanie (przelewem na konto) trwa kilka dni …w czasach elektronicznej bankowosci…i wiem, ze opoznienie nie jest z winy banku
  6) zagubilem numer konta , zadzwonilem na centrum obslugi klienta. Na wyslanie emaila z numerem konta potrzebuja ….5 dni…W czasach elektronicznego obiegu informacji….

  Caly ten system to porazka, nie dziwie sie ze niewielu zdecydowalo sie na viaAuto, ja tez stanowczo odradzam.
  Zeby przynajmniej byly jakies znizki, w koncu korzysc z elektronicznego poboru jest obustronna….

 10. Niestety potwierdzam zdanie poprzedników. Największym problemem jest brak dozoru na bramkach przeznaczonych dla Viatool i korzystanie przez użytkowników płacących za przejazd. Problemem jest brak świadomości użytkowników lub bezpośrednio „krzywy ryj”. Lepszym rozwiązaniem byłoby wydzielenie pasów dla Viatoola z jasną informacją w postaci zakazu wjazdu dla pojazdów niewyposażonych w urządzenia. Na bramkach wyjazdowych (przynajmniej we Wrocławiu) zawsze widzę ITD., więc chłopaki by mieli okazję się wykazać, a mandaty szybko by odstraszyły, a i nie trzeba by zatrudniać ludzi na bramkach (pewnie 1 na 3 bramki by wystarczył dla „nieuważnych”); Drugą niezrozumiałą rzeczą jest ustawianie na bramkach bez obsługi „pachołków”, jeżeli system poboru elektronicznego jest sprawny. „Pachołek” nikogo nie zatrzyma, a pojazdy z Viatool’em mogłyby przez nie przejeżdżać.

 11. MAM TAKĄ REFLEKSJĘ… SYSTEM JEST DOŚĆ DYSKRYMINUJĄCY SPOŁECZEŃSTWO, BO TYCH KTÓRZY NIE BĘDZIE STAĆ TO BĘDĄ STAĆ W KOLEJKACH A BOGACI BĘDĄ SIĘ Z NICH ŚMIAĆ!!! CZY TO Z GODNE Z KONSTYTUCJĄ??? URZĄDZENIE POWINNO BYĆ DAWANE ZA DARMO DLA OGÓLNEGO DOBRA SPOŁECZNEGO – NA PODSTAWIE PRAWA JAZDY (Z MOŻLIWOŚCIĄ ZWROTU) PONIEWAŻ KORZYŚĆ JEST OBOPÓLNA – DRUGA STRONA I TAK ZAOSZCZĘDZI NA TAKIE PANI KASI, ZOSI ITP. W OKIENKU! I BĘDZIE SPRAWIEDLIWIE… PODEJRZEWAM ŻE KTOŚ MUSI NA TYM ZAROBIĆ 🙂

 12. Po co ta armia kasjerow na bramkach i po co w ogóle te bramki i gadżety typu via auto ? Przecież to kosztuje i jeszcze jaka korupcja , kto ma robić te gadżety .
  Jeżeli już mają być opłaty to poprzez zakup winiet dostepnych jak woda na każdej stacji paliw . Nie będzie żadnych bramek, kolejek,awarii gadżetów i spowolnienia ruchu . Sprawdziło się to u naszych południowych sąsiadów. Dlaczego my mamy tworzyć bezsensowne dodatkowe koszty ?

 13. Przecież autostrady zostały zbudowane za moje podadki.
  Za co mam jeszcze płacić? Za korki, za elektroniczne gadżety ?
  Za sprzątanie dalej płace w podatkach! (choćby w paliwie!)
  Ktoś tu kradnie na naszym podwórku.

  A te 3 pasy pawinni otworzyć i rozładować korek „osobówek”, ale nawet przy wypadkach i objazdach nie otwierają bramek i korkują zjazdy.

 14. Nie podzielam opinii poprzedników. Podzielę się swoimi doświadczeniami z A4.
  W piątek 18 lipca, około 16 wyjechałem z Krakowa do Wrocławia zaopatrzony
  w urządzenie viatoll dla osobówek. Pełen niepewności czy zadziała podjechałem
  do stosownej bramki. Wybrałem bramkę jedną z dwóch dla ciężarowców gdyż trzecia
  dla osobówek z viatollem zakorkowana była jak i inne bramki przez auta osobowe
  pobierające potwierdzenie wjazdu na A4. Bramki dla ciężarówek były w tym momencie wolne, podjechałem, piknęło, szlaban w górę, gaz i do przodu.
  Wjazd na płatną trwał chwilę, może chwilę za długo z obawy czy to cudo zadziała.
  No przy wyjeździe pod Wrocławiem to bym się nastał. Gdy zorientowałem się, że zaczyna się korek przed bramkami wyjazdowymi dobry kawał drogi przed zjechałem na prawy pas, który zaczął wytracać tempo do prędkości z jaką pokonuję się bramki wyjazdowe. Ciężarowcy chcąc utrzymać jako takie tępo jechali już poza pasami ruchu, poboczem, a było ich sporo. I tak, chcąc korzystać z dobrodziejstw viatolla ustawiłem się, mały żuczek w kolejce między słoniami. Ciężarowcy sprawnie poruszali się sprawnie do przodu a ja między nimi. Nie chcę widzieć ani słyszeć co myśleli kierowcy mijanych osobówek, jak też co myśli kierowca ciężarówki za mną.
  Przed samymi bramkami, dwa pasy dla ciężarowych systematycznie i równomiernie przejeżdżają pod unoszącymi się szlabanami. Na pasie dla osobówek z viatollem spory zastój. Kierowcy aut osobowych korzystają z manualnego systemu opłat.
  Obserwując sytuację na pasach po mojej lewej stronie zbliżyłem się na dwie ciężarówki do bramki. W tym momencie kierowca ciężarówki podleciał do mojego auta informując, że to przejście z obsługą viatoll i nie przejadę. Wzbogacony o doświadczenie na wjeździe uspokoiłem go, że przejadę i nie spowoduję zatoru przed opuszczonym szlabanem. Tak też się stało. Przejazd za poprzedzającą mnie ciężarówką trwał kila sekund. Szlaban jeszcze nie opadł jak urządzenie dźwiękiem zasygnalizowało pobranie opłaty, a opadający szlaban ponownie wrócił do pionu.
  No i jak na wjeździe, gaz i do przodu. Pełna satysfakcja. Współczuję kierowcom pozostałym przed bramkami, korek był niezły, lekko oceniam minimum pół podjeżdżania do bramki. Powrót był mniej ekscytujący, gdyż do Krakowa wracałem w poniedziałek w godzinach przed południowych. Było normalnie. Pikało i się otwierało,
  płynnie do przodu.

 15. Kupiłem to urządzenie viaauto i powiem szczerze złom doładowałem konto za 50zl przy zakupie a luźniej jeszcze 100zl podjeżdżam pod bramkę a szlaban się nie podniusł nowe urządzenie i odrazy wadliwe. Składam reklamację czas oczekiwania 21 dni ok. Czekam i przychodzi mi odpowiedź inne urządzenia zaklucają viaauto CB, rejestrator jazdy należy wyłączać inną elektronikę. Zastanawiał się jak sprawdzić stan konta na viaauto. Bo na stronie viatola nie jest to możliwe.

 16. po co wam te viaboxy na bramkach na autostradzie i tak postoicie a dwa panstwo zarobi na innych drogach gdzie sa bramownice bo tam tez oplate bedzie brac a małe do 3,5t sa zwolnione z tych oplat jeszcze Lecz majac to cudo beda płacic po trzy na płatnej autostradzie otworzy ale i tak gotowka trzeba placic bo scigna

 17. Szanowni Państwo,

  Moje urządzenie viatoll / viabox przestało działać. Poszedłem z nim do punktu obsługi przy ul. Avicenny we Wrocławiu i tam pani powiedziała mi, że muszę kupić nowe – za 120 zł. Bo to już nie jest na gwarancji.

  Wtedy zapytałem czy aby na pewno to tak ma wyglądać. Bo przecież od początku mam to urządzenie podpięte pod szybą, nigdzie go nie zabieram więc mogła się co najwyżej wyczerpać bateria a jeżeli to defekt tego pudełka to ja chyba nie jestem jego właścicielem. Tak sobie przypominam, że gdy płaciłem za nie to była kaucja
  „… Do korzystania z sieci dróg płatnych w Polsce niezbędne będzie elektroniczne urządzenie pokładowe o nazwie viaBOX. Kaucja zwrotna za urządzenie viaBOX wynosi 120 PLN…”
  A tu jednak pani twierdzi, że nie, że ja to urządzenie kupiłem i że teraz to jest mój problem.
  Czy tak?!?!
  Bo jeżeli tak, to mamy ten problem razem bo ja uwielbiam takie kampanie, wojny w Internecie, informowanie konsumentów o oszustwach, nadużyciach, szwindlach, umyślnym wprowadzaniu w błąd konsumentów itp.

  @rokiz Oj rokiz, zmyślasz kochanieńki i widać, że pewnie pracujesz w tej firmie albo dostajesz od nich kasę, żeby ich chwalić (ot po prostu wazelina).
  A teraz Cię kochanieńki wypunktuję, tylko patrz i wstydź się.
  1. Piszesz, że wyjechałeś z Krakowa do Wrocławia, tak? Podjechałeś do bramki… Ale zapomniałeś, że najpierw przejechałeś jakieś 100 km i na dwóch bramkach zapłaciłeś jak wszyscy inni – gotówką. Bo Dopiero za Katowicami działa ViaToll a ten odcinek od Krakowa do Katowic należy do innej mafii i te dwie mafie nie gadają ze sobą.
  Więc tu uwaga do wszystkich zainteresowanych i rozważających taki zakup. Miało być dobrze a wyszło jak zwykle. No bo wystarczy, że ten odcinek bliżej Krakowa to odcinek mafii jakiegoś szwagra jakiegoś tam np. Nowaka a ten odcinek bliżej Wrocławia to odcinek należący do mafii jakiegoś tam kuzyna, jakiegoś tam np. Schetyny (wszelka zbieżność nazwisk zupełnie przypadkowa i niezamierzona) no i te mafie ciągną kasę z nas wszystkich a potrzebują jej dużo bo przecież muszą jeszcze płacić haracz innemu szwagrowi, temu co ma bardzo poczytną gazetę i pisze codziennie, żebyśmy wierzyli, że mamy zieloną wyspę dzięki tej jedynej słusznej opcji politycznej no i żebyśmy się bardzo bali Pisiorów bo jak oni przyjdo (to nie literówka tylko oni tak mówio i piszo) to wtedy będzie strach się bać. Koniec demokracji, polowanie na czarownice i wszędzie kler i Radio Maryja.
  2. No dobrze, więc teraz do punktu 2. bo piszesz, że ten szlaban tak żwawo ruszył do góry, tak? No i wtedy chyba się obudziłeś. Bo wszyscy kierowcy narzekają, że te szlabany tak wolno reagują, że prawie trzeba się zatrzymać. To może Ty masz jakieś specjalne przywileje?
  A byłeś kiedyś we Francji lub we Włoszech? Jeździłeś tam autostradami? Bo ja Ci powiem że tam na bramce zwalniam do około 20 km/h a szlaban otwiera mi się jeszcze jakieś 10m przed maską a pudełko piszczy jeszcze dobre 10m wcześniej.
  No i tak, jak piszą inni wypowiadający się tu koledzy te bramki są wyraźnie oznaczone i tam nikt inny nie wjeżdża. Ale i do tego są jeszcze inne ułatwienia. Są bramki tylko dla tych co płacą kartą płatniczą / kredytową: w tę samą szparkę w którą wkładasz bilet, po chwili wkładasz kartę. Karta wyskakuje po 3 sekundach a natychmiast za nią paragon i tyle!!!
  A dla tych co płacą gotówką też jest ułatwienie. Płacisz monetami! I masz dość szeroki lejek do którego wrzucasz garść monet a tam maszynka zlicza i pokazuje Ci na wyświetlaczu ile wrzuciłeś i albo dostajesz resztę albo dorzucasz jeszcze.
  No ale u nas gospodarka polega na tym, że bogata wierhuszka zbija fortuny na biednych masach i tylko musi o to dbać żeby te masy pozostały biedne bo jak stare porzekadło mówi: Dlaczego biedny? Bo głupi. A dlaczego głupi? Bo biedny. I tak niech każdy z was który głosował na jedyną poprawną, porządną, pomyślną i posłuszną partię polityczną… się na drugi raz zastanowi.
  Mamy najdroższe w Europie autostrady – nawet droższe od tych w Chorwacji mimo, że tam kuli je w skałach i windowali na filarach. A teraz jeszcze mamy Pendolino, hura! Taki sukces dla ministra i to za nasze pieniądze. A przecież budujemy pociągi na eksport do Niemiec więc może można i było na własny rynek? A wtedy ta nasza fabryka zapłaciłaby tu u nas podatek do naszego skarbu państwa (m.in. na nasze autostrady) i mieli by z tego pracę i pensje nasi robotnicy…
  I tylko gdzieś we mgle i w ciemnościach rozlega się wołanie: „Miałeś chamie złoty róg. Ostała Ci się jeno bransoletka od zegarka!

 18. @rokiz Oj rokiz, zmyślasz kochanieńki i widać, że pewnie pracujesz w tej firmie albo dostajesz od nich kasę, żeby ich chwalić (ot po prostu wazelina).
  A teraz Cię kochanieńki wypunktuję, tylko patrz i wstydź się.
  1. Piszesz, że wyjechałeś z Krakowa do Wrocławia, tak? Podjechałeś do bramki… Ale zapomniałeś, że najpierw przejechałeś jakieś 100 km i na dwóch bramkach zapłaciłeś jak wszyscy inni – gotówką. Bo Dopiero za Katowicami działa ViaToll a ten odcinek od Krakowa do Katowic należy do innej mafii i te dwie mafie nie gadają ze sobą.
  Więc tu uwaga do wszystkich zainteresowanych i rozważających taki zakup. Miało być dobrze a wyszło jak zwykle. No bo wystarczy, że ten odcinek bliżej Krakowa to odcinek mafii jakiegoś szwagra jakiegoś tam np. Nowaka a ten odcinek bliżej Wrocławia to odcinek należący do mafii jakiegoś tam kuzyna, jakiegoś tam np. Schetyny (wszelka zbieżność nazwisk zupełnie przypadkowa i niezamierzona) no i te mafie ciągną kasę z nas wszystkich a potrzebują jej dużo bo przecież muszą jeszcze płacić haracz innemu szwagrowi, temu co ma bardzo poczytną gazetę i pisze codziennie, żebyśmy wierzyli, że mamy zieloną wyspę dzięki tej jedynej słusznej opcji politycznej no i żebyśmy się bardzo bali Pisiorów bo jak oni przyjdo (to nie literówka tylko oni tak mówio i piszo) to wtedy będzie strach się bać. Koniec demokracji, polowanie na czarownice i wszędzie kler i Radio Maryja.
  2. No dobrze, więc teraz do punktu 2. bo piszesz, że ten szlaban tak żwawo ruszył do góry, tak? No i wtedy chyba się obudziłeś. Bo wszyscy kierowcy narzekają, że te szlabany tak wolno reagują, że prawie trzeba się zatrzymać. To może Ty masz jakieś specjalne przywileje?
  A byłeś kiedyś we Francji lub we Włoszech? Jeździłeś tam autostradami? Bo ja Ci powiem że tam na bramce zwalniam do około 20 km/h a szlaban otwiera mi się jeszcze jakieś 10m przed maską a pudełko piszczy jeszcze dobre 10m wcześniej.
  No i tak, jak piszą inni wypowiadający się tu koledzy te bramki są wyraźnie oznaczone i tam nikt inny nie wjeżdża. Ale i do tego są jeszcze inne ułatwienia. Są bramki tylko dla tych co płacą kartą płatniczą / kredytową: w tę samą szparkę w którą wkładasz bilet, po chwili wkładasz kartę. Karta wyskakuje po 3 sekundach a natychmiast za nią paragon i tyle!!!
  A dla tych co płacą gotówką też jest ułatwienie. Płacisz monetami! I masz dość szeroki lejek do którego wrzucasz garść monet a tam maszynka zlicza i pokazuje Ci na wyświetlaczu ile wrzuciłeś i albo dostajesz resztę albo dorzucasz jeszcze.
  No ale u nas gospodarka polega na tym, że bogata wierhuszka zbija fortuny na biednych masach i tylko musi o to dbać żeby te masy pozostały biedne bo jak stare porzekadło mówi: Dlaczego biedny? Bo głupi. A dlaczego głupi? Bo biedny. I tak niech każdy z was który głosował na jedyną poprawną, porządną, pomyślną i posłuszną partię polityczną… się na drugi raz zastanowi.
  Mamy najdroższe w Europie autostrady – nawet droższe od tych w Chorwacji mimo, że tam kuli je w skałach i windowali na filarach. A teraz jeszcze mamy Pendolino, hura! Taki sukces dla ministra i to za nasze pieniądze. A przecież budujemy pociągi na eksport do Niemiec więc może można i było na własny rynek? A wtedy ta nasza fabryka zapłaciłaby tu u nas podatek do naszego skarbu państwa (m.in. na nasze autostrady) i mieli by z tego pracę i pensje nasi robotnicy…
  I tylko gdzieś we mgle i w ciemnościach rozlega się wołanie: „Miałeś chamie złoty róg. Ostała Ci się jeno bransoletka od zegarka!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here