JAK PŁACIĆ W VIATOLL

Metody płatności w elektronicznym systemie viaTOLL

W elektronicznym systemie poboru opłat viaTOLL można płacić 2 metodami:

  • pre-paid – czyli przedpłata z góry – polega na tym iż należy doładować środki wcześniej. Minimalna kwota doładowania to 120 PLN a maksymalna to 1000 PLN. Urządzenie można doładować w Punktach Dystrybucji viaTOLL, Punktach Obsługi Klienta viaTOLL lub też zdalnie przelewem. Właściwie doładowane urządzenie automatycznie potrąca środki z konta użytkownika podczas przejazdów drogami płatnymi. Dzieje się to gdy pojazd mija specjalne bramownice z zamontowanymi antenami które otrzymują zakodowane informacje z urządzeń płatniczych (viaBOX, viaBOX-2), z danymi o rodzaju pojazdu, normie emisji spalin oraz odcinku jaki przejechał, i na tej podstawie naliczana jest opłata za przejazd.
  • post-paid – płatność z dołu – polega na tym iż urządzenie OBU (On Board Unit, np viaBOX) na bieżąco nalicza opłaty za przejazdy drogami płatnymi, a klient co jakiś czas (zwykle 2 razy w miesiącu) otrzymuje fakturę zbiorczą za jeden lub wiele pojazdów, z terminem płatności. Takie rozwiązanie zazwyczaj (ale nie zawsze) wymaga tzw. gwarancji finansowej która pobierana jest przed umożliwieniem korzystania z metody post-paid. Metoda post-paid również zazwyczaj wiąże się z dodatkową opłatą w wysokości ok. kilku % transakcji. Różni operatorzy wymagają różnych prowizji.

 

Możliwości płatności w elektronicznym systemie viaTOLL

Możliwości uiszczania opłat, obiema metodami jest kilka:

  • Można uiszczać opłaty zarówno pre-paid jak i post-paid bezpośrednio u operatora systemu viatoll. Rejestracja konta z odroczoną płatnością (post-paid) różni się tym od konta pre-paid, że podczas rejestracji trzeba przedstawić gwarancję zabezpieczającą: bankową, ubezpieczeniową lub pieniężną. W umowie jest specjalny wzór mówiący o tym ile musi wynosić taka gwarancja. Gwarancja wynosi 103,35% planowanych miesięcznych opłat jakie pojazd/y danego klienta będą uiszczać w systemie viaTOLL.

przejdź do: Rejestracja w systemie viaTOLL

 

  • Można również skorzystać z oferty któregoś z operatorów kart flotowych i paliwowych, który współpracuje z systemem viaTOLL i udostępnia swoim klientom taką możliwość.

 

Operatorzy kart flotowych i paliwowych współpracujący z viaTOLL

 

 

Operator LOGO Karta Metody płatności Link
AGIP/ENI Czytaj więcej
ARAL   Czytaj więcej
BP BP Plus   Czytaj więcej
BZA BZA Card Post-paid Czytaj więcej
DKV DKV Pre-paid/Post-paid Czytaj więcej
EUROTOLL Czytaj więcej
Eurowag Eurowag   Czytaj więcej
Multiservice Czytaj więcej
OMV Pre-paid Czytaj więcej
Shell euroShell Post-paid Czytaj więcej
STATOIL Statoil Firma

Statoil EuroFirma

Pre-paid/Post-paid Czytaj więcej
UTA UTA Pre-paid/Post-paid Czytaj więcej

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here