Nowe stawki opłat drogowych w Czechach i we Francji

2
1268

DKV Euro Service, operator karty paliwowej dla transportu międzynarodowego, informuje o zmianach stawek opłat drogowych, jakie od 1 stycznia 2012 r. obowiązują na francuskich i czeskich drogach. Opłaty te dotyczą pojazdów powyżej 3,5 tony.

Francja

We Francji działa system elektronicznego poboru myta o nazwie TIS-PL. Opłaty można rozliczać przy pomocy urządzenia pokładowego DKV Box, akceptowanego również w Hiszpanii. System TIS-PL oparty jest na technologii mikrofali. Obowiązuje pojazdy o masie powyżej 3,5 tony. Obejmuje francuskie autostrady. Wysokość opłat zależna jest od liczby przejechanych kilometrów. Płatności są naliczane metodą pre-paid (przedpłata) oraz post-paid – przez urządzenie pokładowe do elektronicznego poboru myta. Rozliczenia i fakturowanie opłat w obu systemach są możliwe za pośrednictwem DKV.

We Francji zmiany dotyczą trzech firm zarządzających autostradami w systemie TIS PL. W przypadku operatora APRR zmieniają się stawki opłat drogowych, natomiast sposób naliczania rabatów pozostaje taki sam. U operatorów SANEF i SAPN rabaty będą teraz zależne od klasy pojazdu. Podstawowe stawki opłat pozostają zaś na tym samym poziomie.

Wykaz stawek opłat drogowych we Francji (format PDF)

Czechy

W Czechach działa system elektronicznego poboru myta o nazwie Myto CZ. Kluczowym jego elementem jest urządzenie pokładowe Premid. System Myto CZ oparty jest na technologii mikrofali. Obowiązuje pojazdy o masie powyżej 12 ton. Obejmuje autostrady oraz wybrane drogi krajowe. Wysokość opłat zależna jest od liczby przejechanych kilometrów. Płatności są naliczane metodą pre-paid (przedpłata) oraz post-paid – przez urządzenie pokładowe do elektronicznego poboru myta. Rozliczenia i fakturowanie opłat w obu systemach są możliwe za pośrednictwem DKV.

Od 1 stycznia użytkownicy czeskich dróg będą opłacać przejazdy według nowego taryfikatora. Zmiany dotyczą wszystkich pojazdów ciężarowych i autobusów o ciężarze powyżej 3,5 t.

Wykaz stawek opłat drogowych w Czechach (format PDF)

Rozliczenia

W obu krajach opłaty drogowe można rozliczać bezgotówkowo za pośrednictwem operatora kart paliwowych DKV Euro Service. Wystarczy jednorazowa rejestracja poprzez DKV w systemie e-myta w Czechach lub Francji, aby dwa razy w miesiącu otrzymywać fakturę za przejazdy płatnymi odcinkami dróg. Dzięki rozliczeniom poprzez DKV przewoźnicy mogą liczyć na dodatkowe rabaty, a także uzyskać zwrot VAT naliczony z tytułu opłat drogowych.

2 KOMENTARZE

  1. Ciekawy sposób płatności. Bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza dla stałych bywalców. Ciekawe kiedy w Polsce będziemy mogli zmierzyć się z takim nowoczesnym systemem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here