Busy dla niepełnosprawnych zwolnione z opłat w viaTOLL

0
328

Właściciele busów przewożących osoby niepełnosprawne nie muszą płacić e-myta za drogi krajowe. Po interwencji reporterów RMF FM Inspekcja Transportu Drogowego nie będzie ich już karać za brak wniesionych opłat. Poza tym resort transportu obiecuje szybką nowelizację przepisów.

Busy przewożące osoby niepełnosprawne nie będą musiały płacić za drogi tak jak ciężarówki – zapowiada minister transportu Sławomir Nowak. Zostaną zwolnione z opłat w systemie viaTOLL, jako samochody specjalnego przeznaczenia. To efekt interwencji reporterów RMF FM. czytaj więcej

W ciągu kilku dni – jak ustalił reporter RMF FM Paweł Świąder – projekt nowelizacji ustawy ma być gotowy. Odbyły się już pierwsze konsultacje, tak aby kwestia związana z przewozem osób niepełnosprawnych została raz na zawsze uporządkowana – obiecuje rzecznik resortu Mikołaj Karpiński.

Ma powstać rejestr, gdzie wpisane zostaną samochody specjalnego przeznaczenia. Powołana zostanie też komisja, która sprawdzi, czy zarejestrowana osoba rzeczywiście ma auto do przewozu niepełnosprawnych.

Do czasu uchwalenia nowych przepisów zgodnie z instrukcją ministra transportu Inspekcja Transportu Drogowego nie będzie karać za brak opłaty w samochodach specjalnego przeznaczenia. Szkoda, że stało się tak dopiero, gdy właściciele tych samochodów poskarżyli się dziennikarzom.

23 listopada na Gorącą Linię RMF FM dostaliśmy sygnał z Jędrzejowa w Świętokrzyskiem, że tamtejsze Warsztaty Terapii Zajęciowej mają busa na 15 miejsc, przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych i muszą opłacać system viaTOLL. Busem codziennie dowożeni są podopieczni na zajęcia i do domów. Korzystają z niego także jeżdżąc na turnusy rehabilitacyjne. Staramy się tak wyznaczać trasy, żeby te trasy omijać i nie płacić – pisał Grzegorz Kurkowski.

Na początku ministerstwo twierdziło, że odpłatność za korzystanie z dróg jest uzależniona od tonażu pojazdu, a nie przeznaczenia i rodzaju wykonywanej działalności. Nie ma więc podstaw do zwolnienia z opłat. Na początku grudnia szef resortu zdanie jednak zmienił. Na szczęście.

źródło: www.rmf24.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here