Polskie e-myto – viaTOLL

viaBOX.pl 27 lipca 2012 4
Polskie e-myto – viaTOLL

viaTOLL

viaTOLL – jest to elektroniczny system poboru opłat drogowych który firma Kapsch na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wykonała, wdrożyła i obsługuje. System viaTOLL planowo miałobowiązywać w Polsce od 1 lipca 2011 jednak wszedł z drobnym (kilkudniowym) opóźnieniem. Opłaty drogowe za przejazd drogami płatnymi wg. wykazu płatnych dróg są pobierane na drogach klasy A tj. autostradach, drogach klasy S tj. drogach ekspresowych, oraz drogach klasy GP i G czyli drogach krajowych.

przejdź do: Wykaz płatnych dróg

System viaTOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów ciężarowych i zespołów pojazdów ciężarowych których dopuszczalna masa całkowita jest większa niż 3500kg, oraz wszystkich pojazdów osobowych i zespołów pojazdów osobowych których dopuszczalna ilość miejsc jest większa niż 9 (bez względu na DMC). Do uiszczania opłat drogowych jest potrzebne urządzenie płatnicze o nazwie viaBOX lub viaBOX 2.

przejdź do: Co to jest viaBOX?

przejdź do: Rejestracja w systemie viaTOLL

4 komentarze »

 1. franek kimono 22 sierpnia 2012 at 17:30 - Reply

  jestem chłop ze wsi posiadam viatola od miesiąca i nie potrawie załapać o co chodzi.Podejrzewam,że tak samo myśli większa część ludzi.szanujące się państwo nie powinno pozwalać na takie oszóstwa.Jestem za,ale wpierw uświadomcie naród.

 2. wowo 3 września 2012 at 17:44 - Reply

  System viaTOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów ciężarowych i zespołów pojazdów ciężarowych których dopuszczalna masa całkowita jest większa niż 3500kg, oraz wszystkich pojazdów osobowych i zespołów pojazdów osobowych których dopuszczalna ilość miejsc jest większa niż 9 (bez względu na DMC) z tego wynika że zespół pojazdów osobowych (zgodnie z wpisem do dowodu rejestracyjnego)powyżej 3.5t nie podlega pod system via toll jeżeli nie przekroczy 9 miejsc

 3. Anonim 12 listopada 2013 at 07:16 - Reply

  państwo oszustów i kretynów u żłobu szkoda że teraz nie ma hitlera i stalina

 4. Darekszn 12 września 2014 at 16:20 - Reply

  mam sprzeczne informacje więc może tu się coś dowiem! chodzi o to iż mam T-5 Caravelle ( w dowodzie wbite sam.osob} czu jeżeli pojade z przyczepkalekką oczywiście wszystko załadowane zgodnie z norma tzn. sam masa cał 3500 kg i przyczepka 700kg to podlegam opłatom viaToll? proszę o podstawe prawną Dziękuje

Dodaj komentarz »