Ostatnie rozmowy w sprawie stawek za opłaty drogowe.

viaBOX.pl 15 marca 2011 2
Ostatnie rozmowy w sprawie stawek za opłaty drogowe.
24 stycznia 2011r., przedstawiciele organizacji zrzeszających przewoźników drogowych, a także firmy logistyczne i spedycyjne (w tym PISiL) spotkali się w Ministerstwie Infrastruktury z jego kierownictwem w sprawie konsultacji proponowanych przez rząd opłat, które mają obowiązywać po wprowadzeniu krajowego systemu poboru opłat od 1 lipca 2011 roku.
 
przejdź do: Co to jest viaTOLL?

Przedsiębiorcy podtrzymali wielokrotnie już zgłaszaną do MI opinię, iż wprowadzenie tak wysokich opłat drogowych na poziomie 0,46zł/km jest zbyt wysokie, co osłabi, już teraz przeżywający poważne kłopoty finansowe rynek transportowy. Utrzymanie na takim poziomie stawek może pociągnąć za sobą fatalne skutki, m.in. w postaci likwidacji tysięcy miejsc pracy. Reprezentujący ZMPD wiceprezes Janusz Łacny zaprezentował raport przygotowany przez prof. Magdalenę Osińską z UMK w Toruniu, z którego wynika, że akceptowalna średnia stawka nowych opłat nie powinna być wyższa niż 20 groszy za kilometr. Wiceminister Infrastruktury Radosław Stępień wyjaśniał, iż polskie stawki są jednymi z niższych w Europie, a sposób ich naliczania wynika z Dyrektywy 2006/38/WE Parlamentu Europejskiego.

przejdź do: Stawki opłat drogowych

W wyniku dyskusji sformułowano cztery postulaty:
 
1. Dostosowania propozycji nowych stawek do wniosków płynących z raportu prof. Magdaleny Osińskiej, gdzie stawka akceptowalna określona jest na 20 groszy za kilometr
2. Wprowadzenia w przepisach księgowych zasady zapisywania osobnej pozycji, obejmującej opłaty za korzystanie z dróg
3. Ustanowienia częściowej rekompensaty z tytułu wzrostu stawek e-myta
4. Dodatkowego obniżenia stawek e-myta dla samochodów EURO 5.
 
przejdź do: Wykaz płatnych dróg

Wiceminister Stępień, zapowiedział szybkie ustosunkowanie się do tych postulatów. Stwierdził, że popiera pomysł obniżenia stawek dla EURO 5 i wystąpi do ministra finansów z pismem rekomendującym wprowadzenie dodatkowej pozycji „opłaty drogowej” w fakturach VAT oraz że przeanalizuje ponownie proponowane stawki opłat pod kątem wniosków płynących z raportu zaprezentowanego przez ZMPD i opinii innych organizacji.

 
źródło: www.pisil.pl

2 komentarze »

  1. street 8 kwietnia 2011 at 05:56 - Reply

    Może i opłaty są najniższe w przeliczeniu na złotówki, ale to powinno być przedstawiane w stosunku 1:1 czyli opłata do zarobków ludzi w danym kraju, a nie przeliczenia na złotówki i chwalenie się że u nas jest i tak najtaniej, to jest kretynizm.

  2. JIM 6 maja 2011 at 05:26 - Reply

    Jak ktoś ma tyle pieniędzy że łyka bezboleśnie te podwyżki albo coraz to nowe opłaty to nie pomyśli nad sensem tego wszystkiego.Trzeba zacząć od zarobków żeby mieć co opodatkować. Niedługo będziemy płacić podatek że oddychamy najzdrowszym powietrzem w Europie. Nowy pomysł na świeżą kasę w budżecie.

Dodaj komentarz »