DKV i system viaTOLL: Płynna zamiana pre-paid na post-paid

viaBOX.pl 18 sierpnia 2011 0

Zmiana metody rozliczeń w systemie viaTOLL za pośrednictwem DKV odbywa się płynnie. W oczekiwaniu na dostarczenie nowych urządzeń viaBOX dla rozliczeń w trybie odroczonym (post-paid), firmy mogą nadal korzystać z urządzeń wypożyczonych w systemie przedpłaconym (pre-paid).

Wielu przewoźników dokonało rejestracji w systemie viaTOLL metodą pre-paid, czyli przedpłaty. Polega ona na wpłacie kaucji i doładowaniu urządzenia viaBOX w jednym z 223 punktów viaTOLL na terenie kraju. 

Obsługa konta przedpłaconego wymaga jednak od firmy dużej dyscypliny finansowej. Kierowcy muszą na bieżąco obserwować sygnały urządzenia viaBOX. Stan konta musi być często uzupełniany w punktach obsługi lub przelewami bankowymi, a brak środków na koncie oznacza naliczanie wysokich kar pieniężnych. Nie ma też możliwości monitorowania ruchu floty płatnymi odcinkami dróg.

Z tego powodu większość przewoźników decyduje się dziś na zmianę metody rozliczeń na post-paid, czyli płatność odroczoną. Można tego dokonać bezpośrednio w viaTOLL, ale tutaj wymagana jest wysoka gwarancja finansowa – np. dla 10 pojazdów to koszt ponad 20.000 zł.

Jedynym pośrednikiem rozliczeń viaTOLL, który nie wymaga przedkładania zabezpieczenia finansowego dla płatności post-paid jest operator kart paliwowych DKV Euro Service. W celu rejestracji w systemie post-paid wystarczy wysłać do DKV podpisany komplet dokumentów, zamieszczony na stronie operatora.

Co ważne, urządzenia pre-paid zainstalowane w pojazdach są aktywne aż do momentu podmienienia ich na nowe viaBOXy (działające już w trybie post-paid) – niezależnie od tego, czy pierwsza rejestracja w systemie e-myta była dokonywana bezpośrednio w punkcie viaTOLL czy poprzez DKV. Urządzenia post-paid należy samodzielnie odebrać w jednym z punktów viaTOLL. Ich lista, wraz ze wskazaniem położenia na mapie, znajduje się poniżej. Kaucja za stare viaBOXy zostanie zwrócona, podobnie jak niewykorzystana kwota doładowań.

Punkty obsługujące wymianę

Dodaj komentarz »